Jaki jest mechanizm działania naproksenu?

Naproksen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który stosowany jest głównie w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego, zazwyczaj związanych z chorobami kości i stawów. Jest to lek powszechnie używany w leczeniu schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa czy ból miesiączkowy.

Mechanizm działania naproksenu

Naproksen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), pochodnych kwasu propionowego. Działa jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, co zostało potwierdzone w badaniach.
Działanie naproksenu opiera się na hamowaniu cyklooksygenazy 1 (COX-1) i cyklooksygenazy-2 (COX-2). W dużym uproszczeniu, COX-1 odpowiada m.in. za syntezę prostaglandyn biorących udział między innymi w procesach krzepnięcia krwi, wytwarzania śluzu w żołądku czy regulujących prace nerek. COX-2 natomiast odpowiada za produkcje prostaglandyn biorących udział w przebiegu stanu zapalnego i odpowiadających za wiele objawów z nim związanych. Dlatego hamowanie tego enzymu przez naproksen powoduje ograniczenie stanu zapalnego i efekt przeciwbólowy.

Farmakokinetyka naproksenu

Farmakokinetyka mówi o losach leku w organizmie.
Naproksen jest całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 2 do 4 godzinach od podania. Większość naproksenu we krwi występuje w postaci niezmienionej i jest w znacznym stopniu związana z białkami osocza.
Okres półtrwania naproksenu w osoczu wynosi od 12 do 15 godzin, a stan równowagi stężenia osiąga się w ciągu trzech dni od rozpoczęcia leczenia.
Większość naproksenu wydalana jest jako produkty koniugacji, a tylko niewielka część w postaci niezmienionej. Metabolizm naproksenu u dzieci jest podobny jak u dorosłych. Naproksen jest niemal całkowicie wydalany z moczem.
W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą alkoholową wątroby, całkowite stężenie naproksenu w osoczu jest mniejsze, natomiast zwiększa się stężenie naproksenu niezwiązanego z białkami osocza.
U pacjentów w podeszłym wieku stężenie całkowite nie zmienia się, podczas gdy stężenie niezwiązanego naproksenu jest zwiększone.

Podsumowanie

Naproksen to skuteczny lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Jego farmakokinetyka obejmuje szybkie wchłanianie z przewodu pokarmowego, dość długi okres półtrwania i wydalanie głównie z moczem.
Poznanie mechanizmu działania i farmakokinetyki naproksenu pozwala na lepsze zrozumienie jego skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu stanów zapalnych i bólowych.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/38774/characteristic
http://chpl.com.pl/data_files/2013-04-25_Naxii_ChPL_wersja_czysta.pdf

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej